درباره پروژه چشمه خوش

در اکثر واحد های شیمیایی،پالایشگاهی وپتروشیمی فلرینگ گاز اضافی یک روش استاندارد برای ایمنی،کنترل فشار و رهاسازی گاز است. در این سیستم، گاز اضافی جمع آوری شده از واحدهای مختلف در فلر سوزانده میشود. بیشتر این گازها ارزش سوخت بالایی دارند و می توانند به عنوان خوراک برای سایر واحدهای فرآیندی مورد استفاده قرار گیرند. سوزاندن این گازها نه تنها مشکالت زیست محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای را به همراه دارد، بلکه منجر به از دست رفتن منابع اقتصادی نیز می شود.

بر اساس آخرین تحقیقات، سوزاندن گاز فلر یکی از منابع اصلی انتشار CO2 در ایران است که تا 19 درصد در انتشار کلی CO2 کشور نقش دارد. با توجه به انتشار قابل توجه  گازهای گلخانه ای و زیان اقتصادی ناشی از سوزاندن گاز فلر، فن آوری های بازیافت گاز فلر به ویژه در کشورهایی که دارای مقدار گاز فلر قابل توجهی هستند مانند ایران، برای جلوگیری از این تلفات مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی، گاز فلر از مخلوطی از گازهای مختلف تشکیل شده است. این ترکیب به منبع گازی که به سیستم فلر می رود بستگی دارد. به عنوان مثال، گازهای همراه آزاد شده در طول تولید نفت-گاز عمدتاً حاوی گاز طبیعی هستند. گاز طبیعی حاوی بیش از 90 درصد متان (CH4)و مقدار کمی هیدروکربن های دیگر مانند اتان است. همچنین گازهای بی اثر مانند N2 و CO2 ممکن است در کنار سایر هیدروکربن ها وجود داشته باشند. فلرینگ گاز از پاالیشگاه ها و سایر صنایع شیمیایی و پتروشیمی معموالً حاوی مخلوطی از هیدروکربن ها و در برخی موارد H2 است. با این حال، گاز محل دفن زباله، بیوگاز یا گاز هاضم حاوی مخلوطی از CH4 و CO2 به همراه مقادیر کمی از سایر گازهای بی اثر است. در واقع هیچ ترکیب استانداردی وجود ندارد و بنابراین لازم است گاز فلر بر اساس پارامترهای واقعی مانند مقدار گوگرد و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی طبقه بندی شود. چندین روش بازیابی و تصفیه بر اساس طبقه بندی گازها وجود دارد.

درباره پروژه چشمه خوش

میدان چشمه خوش یکی از میادین نفتی ایران است که در منطقه دشت عباس استان ایلام و در ۵۲ کیلومتری جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک واقع شده است. میدان چشمه خوش در سال ۱۳۴۳ کشف و بهره برداری از آن در سال ۱۳۵۴ آغاز شد.

ظرفیت تولید نفت خام میدان چشمه خوش به طور متوسط ۸۰ هزار بشکه در روز ، معادل ۱۱۵ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی در روز است. نفت تولید شده در میدان پس از فرآوری در واحد عملیاتی چشمه خوش از طریق خط لوله ۱۵۳ کیلومتری به مجتمع عملیاتی اهواز-۳ منتقل و در نهایت از طریق پایانه نفتی به جزیره خارگ برای تامین پالایشگاه ها یا صادرات ارسال می شود.

میدان چشمه خوش در روز ۱.۲ میلیون متر مکعب گاز مرتبط را در فلر می سوزاند. میانگین کمیت و کیفیت گاز فلر در جدول نشان داده شده است:

N۲

CO۲

H۲O

+C5

C4

C3

C2

C1

Component

۰.۸

۰.۸

۰.۵

۱.۹

۲

۶

۱۵

۷۳

%Mol

در این پروژه، ما گاز فلر را به محصولات هیدروکربنی مایع قابل فروش و گازهای قابل اشتعال برای استفاده به عنوان سوخت فرآیند (سوخت گاز برای تولید برق و به عنوان گاز خوراک) بازیابی و تبدیل می کنیم.

بالا